Posiadając liczne tereny zielone o charakterze rekreacyjnym, Orzesze harmonijnie łączy potencjał biznesowy z ochroną środowiska naturalnego. Ponad połowa terytorium gminy nie jest objęta żadną formą ochrony przyrody, ani nie leży w granicach ważnych korytarzy ekologicznych.
W perspektywie lokalnej do szczególnych zalet należy rozbudowana sieć tras rowerowych, a także liczne łatwo dostępne miejsca, w których można spędzać czas wolny blisko natury. Szlaki piesze i trasy rowerowe poprowadzone zostały przez rozległe lasy, ze stawami i dolinami rzecznymi, w ramach istniejących i planowanych parków przyrodniczo-krajobrazowych.
Obok atrakcyjnych miejsc, takich jak Górka św. Wawrzyńca – przyciągających także turystów – elementami urozmaicającymi krajobraz są tereny rekultywowane. Należą do nich wzniesienie powstałe z odkładu żużlu z Elektrowni Łaziska w okolicy Gardawic oraz „dzikie wyrobiska” węgla kamiennego w Jaśkowicach. Liczne stawy (Pasieki) tworzą urokliwe zakątki, zachęcające do spacerów. W Woszczycach działa malowniczo położony ośrodek Baron.
Uciążliwości związane z hałasem, zanieczyszczeniem powietrza i wód niwelowane są stopniowo. Orzesze jeszcze kilka lat temu należało do obszarów z poważnymi przekroczeniami stężeń benzo(a)pirenu. Wartości stężeń średniorocznych wynosiły tu w 2009 roku od 1,29 do 5,95 ng/m3.
Planowaną poprawę jakości powietrza oparto o PONE, realizowane w Orzeszu już od 2005 roku.
Prowadzony jest program dofinansowania wymiany dotychczasowych źródeł emisji i wprowadzenie innych – czystszych źródeł energii, w tym energii odnawialnej.
